Twenty Sixteen - en to ru translation catalogue (65 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
ru: Twenty Sixteen — современная версия популярного дизайна для WordPress. Горизонтальный заголовок с дополнительной правой панелью идеально подходит для блогов и сайтов. В теме есть произвольная настройка цветов с красивыми встроенными схемами и гармоничная растяжимая сетка с ориентацией на мобильные устройства, внимание уделено даже мельчайшим деталям. С Twenty Sixteen ваш сайт будет прекрасно выглядеть на любых экранах.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ru: Изменить<span class="screen-reader-text"> «%s»</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ru: Читать далее<span class="screen-reader-text"> «%s»</span>

en: Red
ru: Красный

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ru: %s: 1 комментарий

[ctx: submit button]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ru: Поиск&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ru: Искать:

en: Footer Primary Menu
ru: Основное меню подвала

en: Footer Social Links Menu
ru: Меню социальных ссылок в подвале

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ru: Добавьте сюда виджеты, которые вы хотите разместить в боковой колонке.

en: Featured
ru: Избранные

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ru: Запрошенную информацию найти не удалось. Возможно, будет полезен поиск по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ru: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%1$s">Начните отсюда</a>.

en: Nothing Found
ru: Не найдено

en: View all posts by %s
ru: Посмотреть все записи автора %s

en: Author:
ru: Автор:

en: Previous post:
ru: Предыдущая запись:

en: Next post:
ru: Следующая запись:

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Далее

en: Search Results for: %s
ru: Результаты поиска: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ru: Метки

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ru: Рубрики

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ru: Опубликовано

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ru: Добавить комментарий<span class="screen-reader-text"> к записи %s</span>

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ru: Формат

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ru: Автор

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: Gray
ru: Серый

en: Dark
ru: Тёмный

en: Secondary Text Color
ru: Цвет второстепенного текста

en: Default
ru: По умолчанию

en: Main Text Color
ru: Основной цвет текста

en: Page Background Color
ru: Цвет фона страницы

en: Link Color
ru: Цвет ссылок

en: Base Color Scheme
ru: Основная цветовая схема

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ru: Тема Twenty Sixteen требует WordPress версии 4.4 или выше. У вас версия %s. Пожалуйста, обновите WordPress и попробуйте ещё раз.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ru: <span class="meta-nav">Опубликовано в</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ru: Полный размер

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Next Image
ru: Следующее изображение

en: Previous Image
ru: Предыдущее изображение

en: Menu
ru: Меню

en: Skip to content
ru: Перейти к содержимому

en: collapse child menu
ru: свернуть дочернее меню

en: expand child menu
ru: раскрыть дочернее меню

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ru: off

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ru: off

en: Content Bottom 2
ru: Под содержимым 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
ru: Отображается под содержимым на страницах и записях.

en: Content Bottom 1
ru: Под содержимым 1

en: Sidebar
ru: Боковая колонка

en: Social Links Menu
ru: Меню социальных ссылок

en: Primary Menu
ru: Основное меню

en: Proudly powered by %s
ru: Сайт работает на %s

en: Comments are closed.
ru: Комментарии запрещены.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[0]: %2$s: %1$s комментарий
ru[1]: %2$s: %1$s комментария
ru[2]: %2$s: %1$s комментариев

en: Page
ru: Страница

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ru: По данному адресу ничего не найдено. Попробуйте воспользоваться поиском.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ru: Ой! Страница не найдена.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress
